Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych

29.10.16 r.: Statystyki sezonu...

Najlepszymi jeźdźcami okazali się Jerzy Pandel oraz Sebastian Czech – obaj po 9 zwycięstw, choć J. Pandel miał dwa razy mniej dosiadów niż rekordzista roku, młodziutki Sebastian (ponad 40 dosiadów!).

Najlepszy koń: Elton ze stajni Wilejka (wł. Jowita Wrzesień).

25.10.16 r.: Ostatnie wyścigi sezonu, czas podsumowań.

Jak zapowiadaliśmy, 23 października odbyły się ostatnie wyścigi konne organizowane przez nasze Stowarzyszenie. Z zaplanowanych 5 gonitw odbyły się 4 plus jedna kłusaków. Wyniki już w dziale "Sprawozdania".

Dziękujemy widzom za liczne przybywanie na nasze wyścigi, z pewnością jest to oznaka zainteresowania końmi i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu.

Należałoby podsumować sezon, wyłonić najlepsze konie, najlepszych jeźdźców - zatem zaglądajcie jeszcze na tę stronę, wkrótce ciekawe statystyki.

23.10.16 r.: Zakończenie sezonu 2016!!!

Zapraszamy na ostatnie w tym roku wyścigi - zakończenie sezonu, jak podaje plakat poniżej, pomiędzy Udorzem a Żarnowcem na "Ibkowej łące".

17.10.16 r.: Wyniki gonitw ze Tczycy

Minionej nieco pochmurnej niedzieli odbyły się wyścigi konne we Tczycy. W 6 gonitwach zwycięzcami były kolejno: Harra, Dekret, Elton, Tercet, Secesja, Aksamit.

Następne wyścigi - w Żarnowcu, już w tę niedzielę 23 października!

16.10.16 r.: Pierwszy raz we Tczycy - zapraszamy!

To jeszcze nie koniec wyścigowych emocji na ten rok. W najbliższą niedzielę zapraszamy do Tczycy na piękne łąki zamienione na ten dzień w tor wyścigowy dla ponad 40 koni.

Plakat z programem imprezy poniżej.

3.10.16 r.: Po wyścigach w Krakowie...

Małopolskie konie opuszczają życzliwy im Kraków i pełne zielonej trawy Błonia. W niedzielę 2 października po raz ostatni w tym roku ścigały się w stolicy Małopolski. W 6 gonitwach rywalizowało 48 koni małopolskich, a w gonitwie kłusaczej biegło 5 koni. Zwycięzcami dnia były Estera, Diablotta, Elton, Harra, Dekret, Warmia, a wśród kłusaków Roxana. Pokazuje to, że wyniki częściowo były odmienne od spodziewanych, w najmocniejszej gonitwie nie wygrał bowiem faworyt Everest, lecz wytrwały Elton nie odpuszczający pierwszego miejsca od startu do mety. W gonitwie koni starszych duże wrażenie zrobiła klacz Harra uzyskując zwycięstwo pomimo najsłabszego startu. Miłą niespodzianką była wygrana Estery, która przyjechała aż z Zamościa, było to jej pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Właścicielom koni gratulujemy, a widzów zapraszamy do śledzenia strony, gdyż jeszcze w październiku odbędą się kolejne spotkania wyścigowe, planujemy 16 i 23 października.

1.10.16 r.: Jutro ostatnie gonitwy w Krakowie!

Konie małopolskie stacjonują na krakowskich błoniach już pełne dwa tygodnie. W miniony weekend odbyły się najważniejsze gonitwy, w tym "Wielka Krakowska Gonitwa Włościańska" (którą zwyciężył Everest Kamili Kałwy), ale to jeszcze nie koniec emocji. Zapraszamy widzów na ostatnie wyścigi tego roku w Krakowie, 6 gonitw w galopie, 1 gonitwa kłusaków, wystartuje ponad 50 koni.

Ostatnio zwycięskimi końmi były: Dekret, Warszawa, Everest, Braun, Meriadok, Warmia. Inny układ startów sprawia, że trzej zwycięzcy - Everest, Meriadok i Braun będą teraz rywalizowali między sobą w gonitwie zaplanowanej na jutro jako trzecia (o puchar Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i nagrodę Totalizatora Sportowego). Gorąco zapraszamy!

19.09.16 r.: Trzy weekendy wyścigów na Krakowskich Błoniach!

Minionej niedzieli 18 września odbyły się pierwsze z cyklu wyścigów konnych spotkania koni małopolskich w Krakowie. Przyjechało blisko 60 koni w tym 10 kłusaków. Zorganizowaliśmy 6 gonitw koni małopolskich oraz 2 gonitwy kłusaków. Nieoficjalne wyniki już w dziale "Sprawozdania". A najbliższy weekend będzie pełen emocji, gdyż odbędzie się Wielka Krakowska Gonitwa Włościańska - zapraszamy! Głównym sponsorem gonitw jest Totalizator Sportowy.

Równocześnie informuję, iż z powodu natłoku zajęć filmy z gonitw będą przygotowane z opóźnieniem, ale materiały są i zapewniam, że relacje filmowe pojawią się.

04.09.16 r.: Wolbrom pożegnał konie, a Kraków wkrótce je powita

28 sierpnia odbyły się ostatnie planowe w tym roku wyścigi konne w Wolbromiu. Przyjechało ok. 40 koni by ścigać się na doskonale już sobie znanym torze. Poza jednym niegroźnym upadkiem wszystko odbyło się bezpiecznie. W pierwszej gonitwie koni starszych wspaniałą formą mogła pochwalić się Harra (wł. Łukasz Wrzesień), która dotychczas nie miała jeszcze zwycięstw, a tego dnia była niedościgniona. W gonitwie trzylatków bój jak zwykle toczył się w pierwszej trójce o jak najwyższe miejsce pomiędzy Sergiem, Meriadokiem i Hakerem, ostatecznie dając zwycięstwo reprezentantowi stajni Granda, wałachowi Sergio (wł. Paweł Granda). Wspaniałe wyniki osiągnęły także konie ze stajni Wilejka, tego dnia zajmując tylko premiowane miejsca na podium (szczegółowe wyniki w "sprawozdaniach"). W ostatniej gonitwie, gonitwie Burmistrza Wolbromia Adama Zielnika, który osobiście kibicował naszym koniom, pozycję lidera w stawce utrzymał Greg z Jeżówki (wł. Jacek Soska), będący w tym roku w doskonałej kondycji. Ciekawostką jest, iż rywal z tej grupy Kayman osiąga ostatnio nieco niższe noty niż te, do których nas przyzwyczaił, ale może jest to odpoczynek i nabieranie formy przed kolejnymi ważnymi występami, gdyż we wrześniu czekają nas niesamowite emocje na wyścigach w Krakowie.

Miło nam ogłosić, iż Krakowskie Błonia będą gościć konie małopolskie przez pełne kilkanaście dni września aż do 2 października. Plan wyścigowy jest następujący:

18 września + 24-25 września + 2 października - wyścigi konne

A w całym okresie od 15 września do 2 października dla dzieci bezpłatne przejażdżki na kucykach. Gorąco zapraszamy!

23.08.16 r.: Wyścigowe propozycje na koniec wakacji

Konie małopolskie nie przestają się ścigać. Teraz co tydzień kolejne spotkania wyścigowe, 14 sierpnia był Wolbrom, 21 Żarnowiec a za tydzień 28 sierpnia znowu Wolbrom. Żarnowiec powitał nas trudną pogodą, szybko się rozpadało a tor zrobił się nieco błotnisty. Okazało się jednak, iż nie było to przeszkodą w przeprowadzeniu sześciu gonitw, gdzie nikt nie spadł, konie nie ślizgały się. Sukces również w liczbie oglądających - jak na trudne warunki pogodowe oraz lokalizację toru (między wsiami, koło drogi) widownia przybyła licznie. Wkrótce w dziale "Sprawozdania" pojawią się filmy z gonitw, słoneczne z Wolbromia i deszczowe z Żarnowca, prosimy o cierpliwość!

A tymczasem planujcie kolejną niedzielę na Błoniach Wolbromskich, zapraszamy!

15.08.16 r.: Wyniki gonitw z wczoraj!

14 sierpnia odbyły się wyścigi konne w Wolbromiu. Wstępne, jeszcze do uzupełnienia, wyniki w protokole załączonym w dziale "Sprawozdania". Więcej info - wkrótce!

Za tydzień zapraszamy na wyścigi do Udorza/Żarnowca. (21 sierpnia)

10.08.16 r.: Zmiany w kalendarzu imprez

Najbliższe wyścigi konne odbędą się 14 sierpnia w Wolbromiu. Zapraszamy!

28.07.16 r.: Wyścigi nad Bałtykiem i kolejne spotkania

Małopolskie konie podtrzymały tradycję startów w Sopocie. Dziewięciu hodowców przywiozło 14 koni by reprezentowały rasę małopolską na północy kraju. Odbyły się dwie gonitwy: po jednej w sobotę 16 lipca i niedzielę 17 lipca. Zwycięzcami zostały konie Everest i Dziekan, które miały już po jednym zwycięstwie w tym roku. Kayman, który nie odstąpił pierwszego miejsca w żadnej z dotychczasowych gonitw, musiał uznać wyższość Dziekana na sopockim Hipodromie. Wymienione konie pochodzą z tej samej stajni Panderoza, zatem za sukcesami tych koni stoi dumny właściciel stajni - Jerzy Pandel. Właścicielką Everesta jest Pani Kamila Kałwa, która miała szczęście odebrać specjalną nagrodę Błękitną Wstęgę za pierwsze miejsce swojego konia.

Natomiast kolejne spotkania wyścigowe w naszym kalendarzu zapowiadają wyścigi w Wolbromiu. Ze względu na Światowe Dni Młodzieży, zwiększony ruch na drogach, procedury bezpieczeństwa, uznaliśmy za zasadne nie organizować żadnych imprez wyścigowych już w lipcu, a ustalić je na 7 sierpnia.

16.07.16 r.: Zmiany w kalendarzu imprez

Niestety, nie potwierdzono wiadomości o wyścigach w Wolbromiu 24 lipca, raczej nie odbędą się, gdyż część hodowców zdecydowała się pojechać ze swoimi końmi na wyścigi do Sopotu. Życzmy udanego występu małopolskim koniom nad polskim morzem!

6.07.16 r.: Nowe spotkanie w Wolbromiu

Prawdopodobne, iż w Wolbromiu rozegramy kolejne spotkanie wyścigowe w dniu 24 lipca. Proszę śledzić stronę, poinformujemy gdy wiadomość ta będzie pewna.

29.06.16 r.: Jesteśmy po czwartym dniu wyścigowym

26 czerwca 2016 roku wolbromskie błonia przywitały nas zgoła odmienną pogodą niż przy poprzednich spotkaniach. Ciemne i ciężkie chmury burzowe nie dały długo czekać na gwałtowne opady deszczu, które z kolei pokrzyżowały plany dnia. Nie wszyscy hodowcy dali radę przywieźć swoje konie, dlatego trzeba było zmienić program gonitw, dopasować do zaistniałej sytuacji i warunków. Nieco podmokły tor sprawdziły jako pierwsze trzylatki, w liczbie 7 odważnych koni, całkiem spokojnie i bezpiecznie pokonując dwa okrążenia. Zwycięzcą został koń Haker, już drugi raz w Wolbromiu. Druga gonitwa sprawiła znacznie więcej trudności, gdyż po dwóch okrążeniach doszło do groźnie wyglądającego upadku na samym czele stawki. Powstałe zamieszanie zatrzymało gonitwę na tym etapie
i organizatorzy musieli przeprowadzić długą naradę by przyznać ostatecznie zajęte miejsca. Zdecydowano, że gonitwa ukończona została po dwóch okrążeniach, gdzie ze stawki 5 koni dobiegło do mety cztery. Pierwsze miejsce przypadło Eltonowi, który tak niefortunnie pozbył się jeźdźca, ale zdążył przekroczyć linię mety jako pierwszy, zaraz za nim Greg a na trzecim miejscu Werwa.

Również w trzeciej gonitwie dnia powstało trochę bałaganu, z 7 uczestników dwóch spadło z konia, i gdy w środku stawki trwała niepewność do co ciągu dalszego gonitwy, na czele dwa konie ostro i do końca walczyły o pierwsze miejsce. Dotychczasowa faworytka Metafora jakby osłabła w tym sezonie dając się pokonać kolejny raz, Braun na ostatnim okrążeniu wyprzedził ją zajmując pierwsze miejsce.

Rozegrano jeszcze czwartą gonitwę, w której udział wzięło 6 koni. Szczęśliwie wszystkie dobiegły do mety.

Jeśli chodzi o widzów to również mieliśmy pecha, oczywiście przez pogodę, nasza wierna wolbromska publiczność przybyła w bardzo okrojonej liczbie. Na szczęście chwile przejaśnienia dały możliwość dzieciom pojeździć na kucykach oraz wziąć udział w jednym konkursie. Wyścig na kucykach wygrał 8 letni Marcel. Przynajmniej dla niego i jego taty Adama ten dzień zalicza się do udanych - my mamy nadzieję, że w kolejnych wyścigach konnych organizowanych przez Stowarzyszenie będzie uczestniczyło więcej koni, uda się przeprowadzić wszystkie gonitwy zgodnie z programem, i kibicować nam będzie licznie zebrana publiczność. Z nadzieją mówimy do zobaczenia!

 

23.06.16 r.: Wyścigi w najbliższą niedzielę!

Znowu mała zmiana w kalendarzu, konie wyścigowe zawitają ponownie w Wolbromiu 26 czerwca, a nie jak wcześniej planowano 3 lipca. Także zapraszamy na Błonia Wolbromskie.

14.06.16 r.: Jesteśmy po trzecim dniu wyścigowym!

Kolejna słoneczna niedziela w Wolbromiu, 12 czerwca 2016 roku - odbyło się 7 gonitw, w których wystartowało 46 koni. Jak zwykle wolbromska publiczność dopisała, dzieci cieszyły się z darmowych przejażdżek na znanych już sobie kucykach, uczestniczyły w konkursach, a dorośli zwracali uwagę na rywalizację na torze. Po raz drugi w Wolbromiu zwyciężyły następujące konie: Decybel I oraz Kayman, który ma również zwycięstwo z Nowego Targu. Czyżby był faworytem tego sezonu? Zajrzyjcie do sprawozdań po szczegółowe wyniki.

8.06.16 r.: Zmiana w kalendarzu imprez!

Nie odbyły się wyścigi w Buczkowie 4 czerwca, natomiast już w tę niedzielę zapraszamy ponownie do Wolbromia.
Najbliższe wyścigi
12 czerwca 2016 roku - Błonia Wolbromskie

30.05.16 r.: Jesteśmy po drugim dniu wyścigowym!

Tu nas jeszcze nie było - w Nowym Targu 29 maja 2016 roku odbyły się pierwsze powojenne gonitwy na Podhalu. Przyjechały 22 konie wyścigowe z 8 stajni by wziąć udział w rywalizacji w 6 gonitwach dnia. Dodatkowo zorganizowano gonitwę kłusaków, gdzie zaprezentowały się cztery zespoły: koń zaprzężony w sulki i jego powożący. Publiczność znowu nas nie zawiodła, zarówno liczebnością jak i gorącym kibicowaniem. Impreza pod nazwą "Piknik Jeździecki" odbyła się na lotnisku w Nowym Targu, współorganizatorami byli Urząd Miasta Nowy Targ, Klub Sportowy "BÓR" Toporzysko oraz Podhalańskie Stowarzyszenie Jeździeckie PRO NATI Ludźmierz. W ramach imprezy odbyły się nie tylko nasze wyścigi, wcześniej można było obejrzeć konkursy skoków przez przeszkody, a dzieci tradycyjnie korzystały z darmowych przejażdżek na kucykach i hucułach. Dodatkowo tłem imprezy było codzienne życie lokalnego aeroklubu ubarwiające niebo kolorowymi skoczkami spadochronowymi, lotami szybowców, co wszystko razem przyciągnęło całe rodziny, wielbicieli lotnictwa i koni. Niecodzienne połączenie okazało się sukcesem, dlatego na pewno spotkamy się w Nowym Targu jeszcze tego lata.

Już gorąco zapraszamy!

Zainteresowanych szczegółowymi wynikami niedzielnych zmagań zapraszamy do działu sprawozdania, gdzie umieścimy wyniki oraz dokumentację video.

24.05.16 r.: Jesteśmy po pierwszym dniu wyścigowym!

W dniu 22 maja odbyło się otwarcie sezonu wyścigowego na Błoniach Wolbromskich.
Odbyło się siedem gonitw, w których 14 hodowców wystawiło na start 45 koni, dosiadanych przez 13 jeźdźców. Błonia Wolbromskie odwiedziło bardzo dużo ludzi, blisko 200 dzieci skorzystało z darmowych przejażdżek na kucykach, pogoda również dopisała nie szczędząc nam gorącego słońca. Zainteresowanych szczegółowymi wynikami niedzielnych zmagań zapraszamy do działu sprawozdania, gdzie umieścimy wyniki oraz dokumentację video.

18.05.16 r.: Program otwarcia sezonu dostępny!

Poniżej plakat zapraszający do gonitw na Błoniach Wolbromskich.
Zapraszamy w dniu
22 maja 2016 roku!

15.04.16 r.: Pojawił się plan wyścigów na sezon 2016.

Mamy 7 oficjalnych dni wyścigowych organizowanych przez Totalizator Sportowy oraz 8 dni wyścigów pokazowych.

Współorganizatorami i sponsorami imprez oprócz Stowarzyszenia są: Totalizator Sportowy, Miasto Kraków, UWM, MARR, PKWK i inni.

Data aktualizacji 5 listopada 2019

© Copyright Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych