Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych

14.01.18 r.: Po zebraniu...

W niedzielę odbyło się zebranie członków Stowarzyszenia. Frekwencja była wysoka. W miłej atmosferze przeprowadzono podsumowanie sezonu 2017 oraz przedstawiono plany na 2018 rok. Prawdopodobnie sezon rozpocznie się treningowymi wyścigami w maju na torze w Udorzu/Żarnowcu. Przypomniano o zgłaszaniu koni do PKWK (termin 31 stycznia), szczególnie trzyletnich, bo jest szansa na to, że odbędą się oficjalne gonitwy koni półkrwi.

Oczywiście dalsze plany naszej działalności będą tutaj przedstawiane.

11.01.18 r.: Zebranie podsumowujące i planujące

Do członków Stowarzyszenia:

W najbliższą niedzielę 14 stycznia, o godz. 17:00 odbędzie się zebranie podsumowujące sezon 2017 oraz związane z planowaniem działań na rok 2018. Proszę o przybycie, gdyż jak co roku do 31 stycznia upływa termin zgłaszania koni do PKWK i będzie to jeden z tematów na zebraniu. Miejsce - prawdopodobnie to co zawsze.

1.12.17 r.: Podsumowań czas...

Zanim sezon się zakończy chcielibyśmy podziękować głównemu sponsorowi ostatnich imprez w Wolbromiu oraz Krakowie, którym była

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego,

oraz Urząd Województwa Małopolskiego wraz z Miastem Kraków.

Prezes MARR-u Jan Pamuła ufundował najokazalsze komplety pucharów, z których właściciele zwycięskich koni będą długo bardzo dumni, zdjęcia prezentujemy poniżej. Na zdjęciu również senator Stanisław Bisztyga, wiceprezes Zarządu MARR, który osobiście puchary w Krakowie wręczał. Udany Krakowski Piknik z Końmi daje nadzieję na kolejne takie imprezy i równie aktywny udział naszych sponsorów w kolejnym roku.

Natomiast członków Stowarzyszenia wkrótce informować będziemy o zebraniu podsumowującym ten sezon wyścigowy.

19.10.17 r.: Zakończenie sezonu za nami.

W minioną niedzielę 15 października, przy pięknej pogodzie odbyły się ostatnie wyścigi konne sezonu 2017 w Wolbromiu. Wystąpiło 36 koni, wszystkie gonitwy przebiegły bezpiecznie przy udziale licznej publiczności. Dziękujemy naszym wiernym widzom za przybycie! A zwycięskimi końmi tego dnia w gonitwach galopem były: Bekus (wł. Henryk Granda), Warszawa (wł. Marek Czech), Awiator (wł. Lucyna Soska) oraz Diablotta (wł. Lucyna Soska). Nagrodę dla najlepszego konia sezonu za całoroczne wspaniałe biegi otrzymał Erazm, trzylatek, który wygrywał wielokrotnie, tego dnia ustępując Awiatorowi - gratulacje dla właściciela, Jerzego Pandla! Nasi widzowie mogli typować zwycięskie konie, co jak zwykle przyciągnęło stałych bywalców, nagrodami były pamiątkowe kubki, ponadto można było poczęstować się chlebem ze swojskim smalcem i ogórkami kiszonymi, a dzieci miały darmowe przejażdżki na kucykach. To wszystko plus piękna pogoda sprawiło, że wolbromskie pożegnanie koni było bardzo udane.

12.10.17 r.: Zgłaszajcie konie do Wolbromia!

W tę niedzielę będą ostatnie wyścigi 2017 w Wolbromiu. Być może będzie to zakończenie całego sezonu, a może jeszcze uda się zorganizować ostatnie wyścigi w Żarnowcu.

11.10.17 r.: Wracamy do Wolbromia

Nie odbyły się jednak wyścigi 8 października, z powodu zbyt grząskiego toru we Tczycy. Ostatnia zmienna pogoda nie daje nadziei, że ten tor się poprawi. Dlatego ogłaszamy wyścigi konne na najbliższą niedzielę w Wolbromiu. 15 października zakończenie sezonu 2017 właśnie na wolbromskich błoniach.

Jedynie deszcze w najbliższych dniach mogą spowodować odwołanie i tej imprezy, jednak nastawiamy się na wyścigi. Planowane 4 gonitwy dużych koni, 1 gonitwa kłusaków oraz edukacyjny bieg hucułów. Proszę zgłaszać konie (tak jak zawsze).

11.09.17 r.: Zakończyliśmy występy w Krakowie.

Małopolski Piknik na Krakowskich Błoniach zakończył się. Odwiedziło nas przez te ponad 2 tygodnie setki widzów i pewnie ponad tysiąc uczestników rekreacji, za co bardzo dziękujemy. Co niedziela dostarczaliśmy emocji wyścigowych, a na co dzień wypasaliśmy konie, owce, proponowano degustacje podhalańskich specjałów. Mieszkańcy i goście Krakowa mieli okazję poznać nieco bliżej życie zwierząt, które zwyczajowo nie są kojarzone z wielkim miastem.

Na najważniejsze gonitwy w Krakowie zaproszony został Prezydent Miasta prof. Jacek Majchrowski, który przybył i osobiście wręczał puchary zwycięzcom. W ostatnim dniu wyścigowym 10 września odbyły się cztery gonitwy koni w galopie, jedna licznie obsadzona gonitwa kłusaków (10 szt.) oraz emocjonujący edukacyjny wyścig młodzieży na hucułach (6 szt.). Wszystkie szczegółowe miejsca podane zostaną w "Sprawozdaniach", natomiast należy wyróżnić zwycięzców najważniejszych gonitw. Wielką Krakowską Gonitwę Włościańską wygrał niezrównany Everest ze stajni Panderoza, będący własnością Kamili Kałwy, dosiadany przez Jerzego Pandla. Tuż za nim w zaciętej walce na metę wbiegła Warszawa, klacz z tej samej stajni ale właściciela Marka Czecha. Na Warszawie jechał syn pana Marka, nasz najmłodszy jeździec Sebastian. Trzecie miejsce wywalczył koń Haker z Witowa, dosiadany przez swojego właściciela Karola Micułę. To była piękna gonitwa pełna sportowej rywalizacji do ostatnich metrów.

Nie inaczej pobiegły konie w Derbach Trzylatków. Mocna stawka trzymała się razem przez większą część dystansu, nasz faworyt Erazm nie miał łatwego zadania. Doświadczony jeździec i właściciel w jednej osobie, Jerzy Pandel poprowadził jednak swojego trzylatka po kolejne zwycięstwo, ale naprawdę tuż obok bieg ukończył Awiator, którego dosiadał Vitaliy Huledza, koń z Jeżówki, właściciela Jacka Soski. Trzecie miejsce Gramm, również koń pana Jacka Soski (dosiadał: Marcin Majewski).

Nie mniej emocji niż biegi dużych koni wzbudziła gonitwa hucułów. Okazało się, iż mamy bardzo ambitnych i odważnych młodych jeźdźców; na 6 hucułach jechały bowiem dzieci w wieku 9-13 lat i świetnie poradziły sobie w galopie po torze wyścigowym. Wygrała dziewczynka 9 letnia, Anna Pandel, która jechała na swojej klaczy Kayi. Zaraz za nią na drugim miejscu bieg ukończył 12 letni Krzysztof Niedziółka na hucule Łasuchu (wł. Mirosław Kafel) a trzecie miejsce zdobyła Malwina Czech, również 9 latka, na swojej klaczy Amelce.

Wszystkie gonitwy zostały sfilmowane i wkrótce będą udostępnione do oglądania.

Stowarzyszenie nie kończy jednak promocji koni małopolskich na krakowskich wyścigach. Planowane są kolejne dni wyścigowe sezonu 2017, a informacje o zbliżających się imprezach będą podawane na tej stronie (wstępne prognozy w dziale "Kalendarz imprez").

6.09.17 r.: Przed Wielką Krakowską!

Małopolskie konie rezydują w Krakowie już dwa tygodnie. Ścigały się poznając tor, pasły się na trawiastych błoniach. A w najbliższą niedzielę (10.09) pobiegną w kolejnych krakowskich gonitwach, ostatnich już tego roku w Królewskim Mieście.

Właścicieli proszę o zgłaszanie koni do piątku! Trwa tworzenie programu gonitw, więc jest to bardzo ważne. "Wielka Krakowska" zbliża się wielkimi krokami...

01.09.17 r.: W tę niedzielę wyścigi w Krakowie! 3 września.

Ponownie w niedzielę na krakowskich Błoniach odbędą się wyścigi koni małopolskich oraz kłusaków i prawdopodobnie bieg hucułów. Pierwsza gonitwa o godzinie 15, jak poprzednio. Do właścicieli koni i jeźdźców: przemyślcie taktykę gdyż układ koni w gonitwach nie będzie znacząco różny, a jak zgrupowane biegły konie - wszystko widać na filmach z 27 sierpnia. W dziale "Sprawozdania" odnośniki do filmików ze wszystkich pięciu gonitw.

Miejmy nadzieję, że zmieniająca się pogoda nie pokrzyżuje planów i deszcz oszczędzi krakowskie Błonia w najbliższą niedzielę...

 

30.08.17 r.: Kraków i konie małopolskie

Przyjechaliśmy do Krakowa. Ponad 40 dużych koni, kilka kucyków i hucułów, nie wspominając o owcach - pasie się na Błoniach. Każdego dnia dostępne w rekreacji są kucyki i hucuły dla dzieci, za darmo przejażdżki - zapraszamy dzieci z opiekunami. Duże konie mają pracę w niedziele, pierwsze gonitwy za nami, mianowicie 27 sierpnia odbyło się 5 gonitw, w tym jedna kłusaków. Wyścigi konne przyciągnęły uwagę wielu spacerowiczów, a hodowcom przysporzyły emocji. Wszystko minęło bezpiecznie i już myślami jesteśmy przy kolejnej niedzieli.

3 września również planujemy 4 gonitwy koni galopem, 1 gonitwę kłusaków oraz pokazowy wyścig hucułów. Zapraszamy!

18.08.17 r.: 25.08 - 12.09 KONIE MAŁOPOLSKIE W KRAKOWIE

Ważne informacje dla właścicieli koni wyścigowych ale także dla naszych widzów: Agro-Hipo-Sporto-Edukacja w Krakowie rozpoczyna się 25 sierpnia. Przez kolejne dni do 11 września (w godzinach 9-18) zapraszamy dzieci na bezpłatne przejażdżki na kucykach i koniach rekreacyjnych - miejsce imprezy: BŁONIA KRAKOWSKIE.

Wyścigi konne odbywać się będą w trzy kolejne niedziele: 27.08, 3.09 oraz 10.09. Właścicieli koni prosimy o niezwłoczne zapisywanie koni, już na niedzielę 28 sierpnia planujemy 4 gonitwy w galopie koni małopolskich (7-10 koni w jednej gonitwie), jedną gonitwę kłusaków oraz pokazowy wyścig hucułów (gdzie jeźdźcami będą dzieci do 13 rż.). Zgłaszać konie można sms-em pod numer 604 923 720 oraz 604 123 162 (lub telefonicznie) a także mailem: biuro@wyscigimalopolskie.pl

 

9.08.17 r.: Środek wakacji w Wolbromiu

W minione dwie niedziele konie małopolskie ścigały się w Wolbromiu. 30 lipca oraz 6 sierpnia, a wyniki i filmy już (wkrótce) w "Sprawozdaniach".

Niedługo informacje o wyścigach w Krakowie!

28.07.17 r.: Sezon wyścigowy trwa, kolejne imprezy:

W minionym czasie odbyły się wyścigi we Tczycy, dwa razy pod rząd: 25.06 oraz 2.07. Wyniki i filmy wkrótce w dziale "Sprawozdania".

Z kolei uczestnicy kursu na trenera koni wyścigowych galopem zostali zaproszeni na oficjalne rozdanie dyplomów i pierwszy etap egzaminu. Do egzaminu pisemnego podeszło ponad 20 osób, ci którzy zdali będą zaproszeni do drugiego etapu - egzaminu ustnego.

Przy okazji tego spotkania, 21 lipca, poinformowano o zbliżających się imprezach wyścigowych: 30 lipca i 6 sierpnia w Wolbromiu. Planujemy przeprowadzić 5 gonitw dla koni małopolskich/półkrwi oraz jedną gonitwę dla kłusaków. Właścicieli koni prosimy o zapisywanie koni - albo na nasz adres e-mail biuro@wyscigimalopolskie.pl albo sms-em na nr 604 123 162 dzisiaj do godziny 20, aby możliwe było wydrukowanie programów w sobotę rano.

Gonitwy rozpoczynają się o godz. 15:00.

20.06.17 r.: Po trzecich wyścigach

W niedzielę 18 czerwca ponownie w Wolbromiu ścigały się nasze konie małopolskie. W 6 gonitwach ścigało się 39 koni. Odbyły się także konkursy na kucykach z udziałem chętnych dzieci i ich opiekunów.

Po trzech spotkaniach wyścigowych można przedstawić już najlepsze konie: niezwyciężone w grupach trzylatków są Derma oraz Erazm (po 3 pierwsze miejsca); w grupie koni starszych najwięcej zwycięstw to dwa i osiągnęły taki wynik następujące konie: Genewa, Greg, Harra, a po jednym zwycięstwie zdobyły: Decybel I, Greta, Elton, Hossa, Hardia i Haker.

W dziale "Sprawozdania" pojawiły się filmy z 4 czerwca, oraz wyniki z 18 czerwca.

Następne wyścigi na rozpoczęcie wakacji 25 czerwca we Tczycy. Rozpoczniemy o godzinie 15, odbędzie się 5 gonitw w galopie i jedna kłusaków.

Właścicieli koni prosimy o zgłaszanie ich do Dagmary J. (tel. 604 923 720) poprzez sms do godz. 20 wieczorem w piątek 23.06.

12.06.17 r.: Najbliższa niedziela - Wolbrom

Zapraszamy do Wolbromia na nasz tor wyścigowy, gdyż w najbliższą niedzielę 18 czerwca znowu wyścigi konne!

05.06.17 r.: Po drugich wyścigach

Wczoraj w Wolbromiu odbyło się drugie spotkanie wyścigowe. Równocześnie zamieszczono na stronie filmy z gonitw z 28 maja, także zapraszam do działu "Sprawozdania" - zobaczcie filmy, zapoznajcie się z wynikami. Jeśli chodzi o zwycięzców to nie mamy jeszcze głównego faworyta, w najmocniejszej grupie Greg, Elton i Metafora znowu się przetasowały. Kto zwycięży kolejnym razem?

2.06.17 r.: W niedzielę drugie spotkanie w sezonie, znowu Wolbrom

Sezon szczęśliwie rozpoczęty, wyścigi w Wolbromiu z 28 maja przyciągnęły wielu okolicznych mieszkańców, mnóstwo dzieci skorzystało z darmowych przejażdżek na kucykach. Jak zwykle poza gonitwami odbywały się konkursy na kucykach, chętnych dzieci nie brakowało, a opiekunowie dzielnie biegli wraz ze swoimi pociechami. Słoneczko przygrzewało, dodatkową atrakcją była możliwość typowania zwycięskich koni, a brało ich udział w gonitwach ponad 40, zatem wszystko zgodnie z planem się udało. Sezon najlepiej, bo zwycięstwem, rozpoczęły konie: ogier Decybel I, Greg, Hardia, Haker, a wśród debiutujących trzylatków najlepsi byli Erazm oraz Derma. Może warto zapamiętać te nazwy i typować zwycięzców na kolejnym spotkaniu?

Drugie wyścigi już 4 czerwca, również w Wolbromiu! Gonitwy od godziny 14, a kucyki czekają na dzieci od rana :-)

10.05.17 r.: HARMONOGRAM WYŚCIGÓW NA 2017 ROK!

W dziale "Kalendarz imprez" przedstawiamy nową rozpiskę planowanych dni wyścigowych sezonu 2017.

Pierwsze gonitwy 28 maja 2017r. w Wolbromiu.

O ile anomalie pogodowe będą przychylne postaramy się nie zmieniać podanych terminów wyścigów.

Już teraz zapowiadamy trzy weekendy wyścigowe w Krakowie: 25 sierpnia do 10 września, kiedy odbędzie się międzynarodowy obóz jeździecki, wyścigi pokazowe pierwszego weekendu (w tym gonitwy uczniowskie) i prawdopodobnie oficjalne wyścigi w dwa kolejne weekendy.

Proszę śledzić stronę, gdyż wkrótce otwarcie sezonu i coraz więcej informacji bieżących!

20.04.17 r.: Kurs zakończony

Zakończyliśmy już wykłady i praktyki na kursie trenerskim. Wkrótce czeka nas egzamin.

Tymczasem zbliża się maj i będziemy rozpoczynać kolejną edycję AGRO-HIPO-SPORTO-EDUKACJI. Gdy tylko opracujemy terminarz pokazowych wyścigów, zamieszczę tu informacje. Otwarcie sezonu prawdopodobnie w Wolbromiu!

11.04.17 r.: KURS TRWA

Zainteresowanych uczestników kursu na trenerów koni wyścigowych zapraszamy na wykład gościa z Francji, profesjonalnego trenera w stajni wyścigowej - Filipa Nadala.

Spotkanie zaplanowane jest na piątek 14 kwietnia o godzinie 16:00 w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Racławickiej 56, Kraków. (tam gdzie wcześniejsze wykłady)

06.04.17 r.: KURS TRWA

Jutro kolejne spotkania kursantów na trenerów koni wyścigowych (lista zapisanych poniżej w tabeli). Trzydniowy zjazd we Wrocławiu, rozpocznie się o godz. 9:30 na Torze Partynice w "Okrąglaku". Poniżej zamieszczam tabelę z planem kursu i tematyką zajęć teoretycznych [do pobrania .pdf tutaj]. Obejmuje ona łącznie 67 godzin, zostaje więc 25 godzin na praktyki.

18.03.17 r.: PRZESUNIĘCIE TERMINU ROZPOCZĘCIA KURSU!

Nie dziś, a za tydzień, 25 MARCA o godz. 10:30 w sali Sejmiku przy Racławickiej 56. Wykłady poprowadzi prof. Henryk Geringer. Uczestników prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w kursie poprzez nasz adres e-mail [biuro@wyscigimalopolskie.pl] lub telefonicznie do pana Jacka Soski (604 123 162). Reszta spraw organizacyjnych będzie ustalana wspólnie.

15.03.17 r.: Rusza kurs na trenerów koni wyścigowych w Krakowie

Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych organizuje kurs trenerski, w okresie 18.03 do 15.04.2017 r. Daty zjazdów: 18-19.03; 25-26.03; 1-2.04; 8-9.04 i 15.04 (razem 90 godzin). Kurs skończy się egzaminem, którego termin zostanie wkrótce ustalony. Zgłosiło się 21 uczestników, wpisowe wynosi 100 zł, opłata za egzamin również będzie 100 zł.

Realizacja kursu nastąpi przy współpracy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Stowarzyszenia Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych, Krakowskiego Toru Wyścigów Konnych, Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wykładowcy na kursie: dr Marek Tiszner, lek. wet. Zbigniew Czerwonka, dr hab. Jarosław Łuszczyński, dr hab. Zenon Podstawski, dr Magdalena Pieszka , prof. Henryk Geringer, trener Cesimir Olechla, trener Grzegorz Wróblewski, trener Robert Świątek, mgr Marek Magdziak, mgr Paweł Gocłowski, mgr trener Michał Romanowski.

Zajęcia praktyczne: stajnie wyścigowe Partynice - Wrocław, Buczków Dąbrówka

Zajęcia teoretyczne: Urząd Woj. Małopolskiego  w Krakowie ul Racławicka 56 .

data I spotkania: 18 marca 2017 r., godz. 11:00 (sobota) i 19 marca

miejsce zajęć teoretycznych: Urząd Woj. Małopolskiego w Krakowie, ul. Racławicka 56

24.01.17 r.: Zebranie członków Stowarzyszenia!

Przed nowym sezonem zapraszamy na spotkanie wszystkich członków Stowarzyszenia Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych.

data: 28 stycznia 2017 r., godz. 17:00 (sobota)

miejsce: "Planeta" w Charsznicy (tam gdzie zwykle)

Data aktualizacji 5 listopada 2019

© Copyright Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych