Jak podróżować zimą w góry?
Jazdą zimą w górach jest niebezpieczna, ryzykowna. Trzeba się spodziewać oblodzonej nawierzchni, ograniczenia widoczności czasami na jezdni możemy napotkać zaspy śnieżne. Zakopianka to jedna z najpiękniejszych tras i równocześnie trudnych do pokonania. Zimą należy zawsze wozić ze sobą łańcuchy śniegowe oraz łopatę do odgarnięcia śniegu.
Kiedy planujemy wyprawę zimną w zaśnieżone góry, warto znać kilka zasad, które zabezpieczą nas przed przykrymi niespodziankami.
1. Właściwa prędkość
W górach zimą wyzwanie stanowią duże różnice wysokości. Droga pod wzniesienia pokryta śniegiem, oblodzona stanowi nie lada problem nawet dla doświadczonych kierowców. Będąc na płaskiej nawierzchni należy dbać aby nie dopuścić do ślizgania się kół, w przypadku buksowania kół należy zmniejszyć docisk na pedał gazu. W takim przypadku musimy utrzymać pojazd w ruchu, by nie dopuścić do ponownego uruchamiania silnika. W górskich miejscowościach możemy trafić na liczne zakręty, w takim przypadku musimy dostosować naszą jazdę do panujących warunków, przyczepności nawierzchni. Musimy trzymać się podczas jazdy naszego pasa, ponieważ ścinanie zakrętów przy słabej widoczności może stać się przyczyną kolizji z innym pojazdem. Nie należy zapominać również o odpowiedniej cyrkulacji powietrza w środku kabiny samochodu.
2. Hamowanie silnikiem
Bardzo częste wykorzystywanie hamulców powoduje nagrzewania się układu hamulcowego. Podczas zjazdu samochodu ze wzniesienia musimy mieć włączony bieg, gdy wyczuwamy, że samochód nie zaczyna zwalniać w wyczuwanym tempie należy zredukować bieg. Kiedy chcemy podjechać pod górkę musimy utrzymać obroty silnika nie mniejsze niż 2500 obr/min w przypadku silnika benzynowego oraz nie mniej niż 2000 obr/min w przypadku diesla.
3. Odpowiednie ogumienie
Wybierając się w trasę w góry należy zadbać o dość nowe opony, które mają wysoki bieżnik. Starsze opony są twarde, mniej plastyczne przez co gorzej przyczepią się do nawierzchni jezdni.
Bezpieczne parkowanie
Zatrzymując się w górach musimy bardziej zatroszczyć się o bezpieczeństwo, auto należy parkować z dala od zakrętów. W przypadku, gdy nasze auto ulegnie awarii, musimy obowiązkowo umieścić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za samochodem.
Ja także staram się trzymać jak największy odstęp od innych samochodów. Gdy droga jest śliska łatwo stracić panowanie nad autem.