Dlaczego dochodzi do dachowania samochodu i jak tego uniknąć?

Około 30% wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych to ofiary wywrócenia się pojazdu, a nawet jeśli nie dojdzie do śmierci, w tego typu wypadkach nadal można odnieść poważne obrażenia.

Wiele osób uważa, że gdy dochodzi do dachowania samochodu, jest to zazwyczaj spowodowane nadmierną prędkością lub nieostrożnością kierowców, ale niekoniecznie tak jest, więc poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny wywrócenia się samochodu i jak tego uniknąć.

Dlaczego samochód dachuje?

Dachowanie jest wynikiem słabej stabilności samochodu, którą rozumie się przez zależność pomiędzy środkiem ciężkości, szerokością drogi oraz odległością pomiędzy lewym i prawym kołem.

Pojazdy o bardzo wysoko położonym środku ciężkości (np. SUV-y) są bardziej narażone na dachowanie, a pojazdy bardzo wąskie mogą przewrócić się łatwiej niż pojazdy szerokie, dlatego samochody sportowe są o wiele mniej narażone na dachowanie (mają nisko położony środek ciężkości).

Konkretne przyczyny dachowania samochodu

Problemy z oponami lub zawieszeniem

Gdy opona w pojeździe lub jego zawieszenie ulegnie problemowi lub nagłemu uszkodzeniu, np. przebiciu lub pęknięciu, znacząco wpływa to na na dynamikę samochodu, co może doprowadzić do jego wywrócenia, ponieważ zaczyna generować niepotrzebne tarcie o podłoże.

Hamowanie

Jednym z największych błędów w prowadzeniu pojazdu, który może spowodować dachowanie jest sytuacja, w której kierowca próbuje zatrzymać pojazd gwałtownie naciskając na hamulce (co blokuje opony) i skręca w lewo lub w prawo, aby wrócić na drogę. Połączenie tych dwóch manewrów powoduje, że kierowca traci kontrolę nad pojazdem, a pojazd toczy się w poprzek kierunku ruchu.

Klimat, masa i wysokość pojazdu

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest utrata panowania nad pojazdem w wyniku poślizgu, tj. spowodowana manewrem mającym na celu sprowadzenie pojazdu z pobocza na pas ruchu poprzez wykonanie manewru wymijania, a także inne aspekty, takie jak niekorzystne warunki pogodowe, wysokość pojazdu i masa, jaką przewozi.

Aby uniknąć dachowania pojazdu, należy przestrzegać następujących wskazówek

Nie przekraczaj ograniczeń prędkości


Opony Twojego samochodu należy prawidłowo konserwować, utrzymywać w nich ciśnienie zgodne z zaleceniami producenta
Rozłóż ciężar i nie przekraczaj maksymalnego limitu wagi bagażu
Unikaj przewożenia bagażu na dachu, ponieważ zwiększa to niestabilność pojazdu.
Jeśli nagle zjedziesz na pobocze, postaraj się zatrzymać pojazd stopniowo, bez blokowania opon. Dopiero po znacznym zwolnieniu i uznaniu, że samochód jest bezpieczny i stabilny, należy ponownie wjechać na pas ruchu.