Jak zoptymalizować zużycie oleju silnikowego?

Wszystkie silniki spalinowe zużywają olej. Zużycie jednego litra oleju na 10 000 przejechanych kilometrów jest zwykle uznawane za normalne, choć musimy pamiętać, że te stwierdzenia są zawsze bardzo względne i w dużej mierze będą zależeć od pewnych aspektów. Są przypadki, w których konkretny silnik może zużywać zbyt dużo oleju. Zobaczymy jakie są możliwe przyczyny tego nadmiaru i co możemy zrobić, aby zoptymalizować zużycie oleju przez silnik.

W jakich przypadkach będziemy mieli nadmierne zużycie oleju w silniku?

Może się to zdarzyć z wielu powodów, a prawie wszystkie mają związek z nieprzestrzeganiem zaleceń producenta pojazdu:

Wlewamy za dużo oleju do zbiornika. Jeśli olej przekroczy oznaczenie „Maximum” na zbiorniku, część tego nadmiaru przeleje się do skrzyni korbowej i skąpie tuleję cylindra podczas ruchu tłoka. Spowoduje to po prostu większe zużycie oleju podczas spalania w komorze spalania. Oznaczenia „minimalnego” i „maksymalnego” poziomu oleju są więc bardzo rygorystyczne.

Używamy oleju o innych właściwościach niż zalecane. Jeśli zmienimy olej na taki o niższej lepkości (mniej gęsty) to łatwiej dotrze on do wszystkich zakamarków silnika, ale pompa oleju będzie nadal pracować z tym samym ciśnieniem, dlatego też więcej oleju do niej dotrze (i więcej zostanie zużyte). Z drugiej strony mniejsza lepkość oznacza mniejszą powłokę ochronną na częściach, większe zużycie części i większą degradację oleju. Szukasz najlepszego oleju? Portal swiatmotoryzacji.pl doradza w tym temacie i wielu innych tematach o motoryzacji.

Brudny olej. Brudny olej przyspiesza zużycie części, co prowadzi do nieuniknionego nadmiernego zużycia. Olej łatwiej ulega zanieczyszczeniu, gdy filtr jest w złym stanie, albo dlatego, że nie jest wymieniany z optymalną częstotliwością, albo dlatego, że olej przekracza maksymalny zalecany czas przed wymianą. Morał z tej historii: utrzymuj konserwację na bieżąco, wymieniaj olej, kiedy jest to konieczne i wymieniaj filtr.

Najlepiej stosować się do zaleceń producenta i nie wprowadzać innowacji, jeśli chodzi o oleje i miej na uwadze, że wraz z upływem czasu silnik będzie zużywał coraz więcej oleju. Stosowanie wysokiej jakości oleju o dokładnych właściwościach wskazanych przez producenta jest niezbędne, aby maksymalnie opóźnić „dolegliwości”, które nieuchronnie dopadną Twój silnik.