Sprawdź jak żył Rajdowiec nie z tej ziemi Erik Carlsson

Rally driver, the man in the helmet tensely and seriously looking forward, side view through the car window at the racer participating in the rally, racing competition

Sprawdź gdzie ścigał się najsławniejszy rajdowiec świata. Nadawaj znaczenie dawnym dziejom, we współczesnej motoryzacji. Lata 50. i 60. XX wieku, są latami mistrzów. Jeśli masz taką możliwość pozwól sobie na chwilę relaksu i poznaj samochody. Każdy ma jakieś hobby, motoryzacja to dobry wybór. Poznaj Acropolis już dziś.

Znasz pseudonim Mr. Saab? Miłośnikom motoryzacji nie trzeba przedstawiać tej legendarnej postaci. To o nim będzie dzisiejszy wpis. Motoryzacja ma swoich cudotwórców, przedstawicieli fachu, mistrzów projektowania ale również rajdowców, o których nie sposób zapomnieć. 27 maja 2015 roku, w wieku 86 lat, zmarł cudotwórca rajdowy Erik Carlsson.

Saab to słowo klucz w przypadku poznawania historii Erika Carlssona. Ten legendarny rajdowiec spędził z Saabem całe życie. Saab to szwedzka marka, która zyskała rozgłos w latach 50. i 60. XX wieku. To właśnie Mr. Saab przyczynił się do wzrostu zainteresowania tą marką samochodów.

Erik Carlsson jest znany przede wszystkim z rajdów w Saabach- 96 ale również startował w: 92, 93, 94, 95 napędzanymi przez trzycylindrowe dwusuwy, miał też występ z V4-kami. Modele te były wyposażone w cylindry o małej pojemności, jednak pozwalały na dobrą szybkość.

Mr. Saab ścigał się m.in. w: rajdach Monte Carlo – dwa razy, RAC- trzy razy, Acropolis, 1000 Jezior, Midnight Sun, San Remo, Niemiec i Czech oraz zdobył czołowe miejsca w rajdach Safari, P o l s k i , Pucharze Alp czy w morderczych maratonach Spa-Sofia-Liège i Baja1000. Nie sposób wymienić wszystkich dokonań Erika Carlssona. Jedno jest pewne Mr. Saab był jednym z najbardziej utalentowanych motogwiazd w dziejach historii.

Jego przeciwnicy dysponowali mocniejszym sprzętem, jednak technika jazdy Mr. Saaba była doskonała i dawała mu przewagę talentu nad mechanizmem maszyn. Jego najsłynniejszym atutem było wciskanie gazu z równoczesnym hamowaniem. Potrafił też doskonale wykorzystać nawierzchnię i trakcję toru wyścigowego.

Marka Saab postarała się aby Erik Carlsson został jej ambasadorem. Mr. Saab miał pełen szereg cech sprzyjających tej funkcji: otwartość, charyzmę, spokój oraz skromność, czyniły z niego idealnego ambasadora. Często podróżował jako honorowy gość, w tym odwiedził Polskę.