Jak czytać oznaczenia opon ciężarowych?

Rozszyfrowanie oznaczeń na oponach ciężarowych nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ jest ich znacznie więcej niż w przypadku samochodów osobowych. Rozmiar, rodzaj, indeksy prędkości oraz nośności to jedynie wierzchołek góry lodowej w przypadku ogumienia ciężarowego. W poniższym poradniku podpowiadamy, co oznaczają poszczególne oznaczenia oraz jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy interpretacji danego wskaźnika.

Opony do ciężarówki – Podstawowe oznaczenia

Wszystkie oznaczenia charakteryzujące właściwości danej opony znaleźć można na zewnętrznej części boku koła. Rozmiar przestawiany jest dokładnie tak samo, jak w przypadku pojazdów osobowych przy pomocy następujących wskaźników:

– szerokość ogumienia w milimetrach

– profil w procentach (% stosunek wysokości do szerokości)

– średnica felgi w calach

Bardzo istotne są także indeksy nośności oraz prędkości, które warunkują maksymalny udźwig i dopuszczalny zakres prędkości (np. indeks prędkości L oznaczać będzie ograniczenie do 120 km/h). Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj opony, który w przypadku rozwiązań diagonalnych oznaczany jest literą D, radialnych R, opasanych B zaś na wzmocnioną konstrukcję wskazuje RF (ang. reinforced). Warto wspomnieć też, iż indeks nośności wyrażony może być dwoma wartościami, które wskazują kolejno na dozwolone obciążenie dla bliźniaczego ogumienia.

Opony do ciężarówki – Oznaczenia osi

Opony do ciężarówki muszą zostać dopasowane także do osi pojazdów, które w tej sytuacji dzielą się zazwyczaj napędowe (tylna oś), sterujące (przednia oś) i naczepowe (np. przyczepa albo naczepa). Niestety producenci nie są zobowiązani do ujednolicenia tego typu oznaczeń, co często generuje dodatkowe trudności. Jedynym powszechnie występującym skrótem jest FRT (ang. free rolling tire), które wskazuje na opony do naczep, przyczep lub dodatkowych nienapędowych osi pojazdu. W pozostałych przypadkach zdecydowanie do zapoznania się z opisem danego modelu.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem opon ciężarowych?

Polskie prawo określa minimalną wartość głębokości bieżnika na poziomie 1,6 mm, ale dotyczy to oczywiście jedynie naszego kraju. W przypadku zagranicznych tras warto upewnić się jakie wymogi wobec kierowców ciężarowych zdefiniowane są w lokalnych przepisach. Opony do ciężarówki muszą posiadać także oznaczenie określające datę produkcji, kraj pochodzenia oraz datę ważności. Ostatni parametr jest oczywiście najbardziej istotny, ponieważ mniej uczciwi sprzedawcy często starają się odwrócić od niego uwagę klientów skandalicznie niskimi cenami.

Do jakiej klasy zaliczają się opony ciężarowe Bridgestone?

Znane na całym świecie opony ciężarowe Bridgestone należą do klasy premium, która charakteryzuje się najwyższą jakością wykonania. Dzięki zaawansowanym procesom technologicznym oraz opracowanym przez japońskiego producenta materiałom wszystkie produkty cechują się dużą wytrzymałością i odpornością. Bridgestone jest obecnie jednym z największych producentów ogumienia, który podobnie jak Michelin i Good Year zaliczany jest to tzw. Wielkiej Trójcy.